ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ

gmarkop@phil.uoa.gr, 210 727 7857
Φιλοσοφική Σχολή, Κυψέλη 830 , Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα

Προσωπική Ιστοσελίδα: UoaScholar

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα: Υπολογιστική Γλωσσολογία, Θεωρητική και Υπολογιστική Μορφολογία, Γλωσσολογία Σωμάτων Κειμένων, Στατιστική Επεξεργασία Φυσικής Γλώσσας, Εξόρυξη Κειμενικών Δεδομένων και Ανάκτηση Πληροφορίας, Γλωσσική Εκμάθηση μέσω Υπολογιστή.

Άγγελος Λέγγερης, Επίκουρος Καθηγητής

alengeri@phil.uoa.gr, 210 727 7648
Φιλοσοφική Σχολή, Κυψέλη 601 , Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα

Προσωπική ιστοσελίδα

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα: Φωνητική και Φωνολογία, Εκμάθηση φωνηέντων, συμφώνων, επιτονισμού σε μια δεύτερη/ξένη γλώσσα, Χρήση νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία δεύτερης/ξένης γλώσσας, Αντίληψη και παραγωγή ομιλίας, Διαλέκτοι και ιδιώματα της Νέας Ελληνικής (Κρήτης, Νάξου, Κοζάνης Ιωαννίνων), Αναλυτικά προγράμματα και διδακτικό υλικό για TEFL και TESOL

Αθηνά Κοντοσταυλάκη - ΕΔΙΠ εργαστηρίου

akonto@phil.uoa.gr, 210 727 7668
Φιλοσοφική Σχολή, Αίθουσα 623 , Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα

Προσωπική ιστοσελίδα: Academia

Ερευνητικά ενδιαφέροντα: Φωνητική, Πειραματική Γλωσσολογία

Σπυριδούλα Βαρλοκώστα

svarlokosta@phil.uoa.gr, 210 727 7642
Φιλοσοφική Σχολή, Κυψέλη 601 , Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα

Προσωπική ιστοσελίδα, UoaScholar, GoogleScholar, ResearchGate

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα: Ψυχογλωσσολογία (γλωσσική κατάκτηση, γλωσσική επεξεργασία), Νευρογλωσσολογία (αναπτυξιακές και επίκτητες γλωσσικές διαταραχές, γλώσσα και νόηση, γλώσσα και εγκέφαλος), Κατάκτηση δεύτερης γλώσσας, διγλωσσία/πολυγλωσσία, γλώσσες πολιτισμικής κληρονομιάς, Κειμενογλωσσολογία (κειμενικά είδη και οφθαλμοκίνηση)

Νικόλαος Παντελίδης

npantel@phil.uoa.gr, 210 727 7596
Φιλοσοφική Σχολή, Κυψέλη 830 , Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα

Προσωπική ιστοσελίδα

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα: Ιστορική γλωσσολογία, Συγκριτική ινδοευρωπαϊκή γλωσσολογία, Ιστορική γραμματική της Αρχαίας Ελληνικής, Διαλεκτολογία, Διαμόρφωση της Κοινής Νεοελληνικής

Διονύσιος Μπενέτος

dionbenetos@phil.uoa.gr, 210 727 7607
Φιλοσοφική Σχολή, Κυψέλη 608 , Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα

Προσωπική ιστοσελίδα: GoogleScholarAcademia, DH lab

Ερευνητικά ενδιαφέροντα: Θεματογραφία, Μεταφραστική Θεωρία και Πράξη, Ρητορεία, Ιστοριογραφία, Φιλοσοφία, Μεσαιωνική Θρησκευτική Ποίηση, Μετρική, Μεσαιωνική Ιστοριογραφία, Μεσαιωνική Λατινική Παλαιογραφία και Κριτική του Κειμένου, Λεξικογραφία, Στοιχεία CTE και XML/ΤΕΙ annotation (κριτικό υπόμνημα).

Elsafoury Youssef

Υποψήφιος διδάκτορας

Βιογραφικό

Θέμα: "Υπερτεμαχιακή φωνολογία της Ελληνικής και της Αραβικής: συγκριτική μελέτη και πρακτικές διδασκαλίας της προφοράς"

Η διατριβή αυτή εξετάζει τεμαχιακά (φωνήεντα και σύμφωνα) και υπερτεμαχιακά χαρακτηριστικά (επιτονισμό) της διαγλώσσας μαθητών της Ελληνικής ως ξένης γλώσσας (Γ2), οι οποίοι μιλούν την αιγυπτιακή αραβική ως μητρική γλώσσα (Γ1). Επιπλέον, η διατριβή παρουσιάζει την αποτελεσματικότητα δύο μεθόδων διδασκαλίας στη βελτίωση της κατανόησης και παραγωγής τεμαχιακών και υπερτεμαχιακών της Ελληνικής από τους/τις συμμετέχοντες/ουσες.

Η διατριβή αποτελείται από δύο μελέτες. Στην πρώτη μελέτη, συμμετείχαν 20 Αιγύπτιοι φοιτητές Πανεπιστημίου από τρία πανεπιστήμια (10 γυναίκες και 10
άνδρες), που ηχογραφήθηκαν, χωριστά, διαβάζοντας προτάσεις και ένα κείμενο (χωρίς ρητές οδηγίες σχετικά με την προφορά). Οι ηχογραφήσεις αναλύθηκαν
ακουστικά μέσω του Praat (Boersma & Weenink, 2021). Επιπλέον, εξετάστηκαν όσον αφορά την πρόσληψη/κατανόηση από φυσικούς ομιλητές της Ελληνικής που αξιολόγησαν την ξενική προφορά σε φωνήεντα, σύμφωνα και επιτονισμό. Στη δεύτερη μελέτη εξετάζονται δύο μέθοδοι διδασκαλίας (α) η δια ζώσης
διδασκαλία με εστίαση στην επικοινωνία και (β) η διδασκαλία μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Αφυπηρετήσαντες

Αντώνης Μποτίνης