ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΔΑΚΤΟΡΩΝ

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων Τμήματος Φιλολογίας

Ο Σύλλογος ιδρύθηκε το 2000 και απαρτίζεται από όλους τους μεταπτυχιακούς φοιτητές και υποψήφιους διδάκτορες του τμήματος. Στόχος του Συλλόγου είναι να προστατεύει τα δικαιώματα και να προάγει τα συμφέροντα τους.

Ο Σύλλογος διοικείται από το Διοικητικό Συμβούλιο (Δ.Σ.). Τα μέλη του Δ.Σ. εκλέγονται μία φορά το χρόνο και η θητεία τους είναι μονοετής. Μέλη του Δ.Σ. είναι εκπρόσωποι φοιτητών (δυνητικά) από όλους τους τομείς. Τα μέλη του συμβουλίου-εκπρόσωποι των φοιτητών των τομέων του τμήματος έχουν υποχρέωση να εκπροσωπούν τους φοιτητές στις συνελεύσεις τομέων και τμήματος.

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές και υποψήφιοι διδάκτορες του τμήματος μπορούν να απευθύνονται στα μέλη του Δ.Σ. για οποιοδήποτε θέμα τους απασχολεί. Με αυτόν τον τρόπο ο Σύλλογος μπορεί να επιληφθεί του οποιουδήποτε ζητήματος προκύψει και να υποστηρίξει τους φοιτητές. Μία φορά τον χρόνο, όλα τα μέλη του Συλλόγου καλούνται να συνεισφέρουν οικονομικά προς τον Σύλλογο. Η ετήσια εισφορά είναι ορισμένη στα πέντε ευρώ (5€).

Ο Σύλλογος οργανώνει επίσης ημερίδες και συνέδρια. Το Συνέδριο Μεταπτυχιακών Φοιτητών και Υποψηφίων Διδακτόρων του Τμήματος Φιλολογίας οργανώνεται από τον Σύλλογο κάθε δύο χρόνια από το 2001. Επιπλέον, ο Σύλλογος εκδίδει το επιστημονικό περιοδικό Ερωφίλη (με αντικείμενο τη Νεοελληνική Φιλολογία).

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ Δ.Σ.

Διεύθυνση Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου: syllogos.foititon.filologias@gmail.com

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Συλλόγου

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ:

Αντωνοπούλου Χριστιάννα, Υποψήφια Διδάκτωρ Γλωσσολογίας

Διεύθυνση Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου: chriant@phil.uoa.gr

Βρείτε μας στο Facebook

Ακολουθήστε μας στο Instagram

Βρείτε τα δημοσιεύματά μας και στο Academia

Το περιοδικό Ερωφίλη στο Academia

Το site της Ερωφίλης