ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Συνέδριο «Τα τραγούδια που ’χω γράψει». Νεοελληνική Ποίηση και Μουσική  (στιχουργία, μελοποίηση, πρόσληψη). Πρώτη Εγκύκλιος.

ΣΥΝΕΔΡΙΟ «ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ’ΧΩ ΓΡΑΨΕΙ». ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ (ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΑ, ΜΕΛΟΠΟΙΗΣΗ, ΠΡΟΣΛΗΨΗ). ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ.

Δευτέρα 16 Δεκεμβρίου 2024

«Τα τραγούδια που ’χω γράψει».

Νεοελληνική Ποίηση και Μουσική (στιχουργία, μελοποίηση, πρόσληψη)

Ο Τομέας Νεοελληνικής Φιλολογίας και το ΠΜΣ «Κοραής», υπό την αιγίδα του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και σε συνεργασία με το Τμήμα Μουσικών Σπουδών διοργανώνουν Διεπιστημονικό...

Ομιλία της Σοφίας Ιακωβίδου Αναπληρώτριας καθηγήτριας Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο ΔΠΘ [ΤΕΕΠΗ]

ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΙΑΚΩΒΙΔΟΥ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΤΟ ΔΠΘ [ΤΕΕΠΗ]

Πέμπτη 23 Μαΐου 2024

Την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024 στον κύκλο διαλέξεων (Colloquium) του Τομέα Νεοελληνικής Φιλολογίας προσκαλεσμένη είναι η Σοφία Ιακωβίδου, Αναπληρώτρια καθηγήτρια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας στο ΔΠΘ [ΤΕΕΠΗ], η οποία θα μιλήσει με θέμα «Αυτοβιογραφία». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα 209, ώρα 18.15.

Δια ζώσης σεμινάρια Τομέα Γλωσσολογίας, ΕΚΠΑ - Χρήστος Καρβούνης (Johannes Gutenberg-Universität Mainz)

ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΟΜΕΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ, ΕΚΠΑ - ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ (JOHANNES GUTENBERG-UNIVERSITÄT MAINZ)

Τετάρτη 22 Μαΐου 2024
Εφαρμογή "απλής γλώσσας" (plain language) σε κείμενα δημόσιων υπηρεσιών: δυσκολίες και ιδιαιτερότητες
Διαδικτυακή Διάλεξη για την Ιστορία της Ελληνικής Γλώσσας: Α. Ρεβυθιάδου και Β. Σπυρόπουλος

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ: Α. ΡΕΒΥΘΙΑΔΟΥ ΚΑΙ Β. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Δευτέρα 20 Μαΐου 2024
Όψεις της Οφίτικης Ποντιακής
ΚΣΤ΄ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ: ΑΡΧΑΪΚΗ ΕΠΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟΣ

Πέμπτη 16 Μαΐου 2024

Το Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Φιλολογίας - Εργαστήριο Κυπριακών Μελετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) σας προσκαλούν στο ΚΣΤ΄ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ: ΑΡΧΑΪΚΗ ΕΠΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟΣ την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024.

Πρόγραμμα Ημερίδας

Ομιλία της Jonanne Paradis, University of Alberta

ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ JONANNE PARADIS, UNIVERSITY OF ALBERTA

Τετάρτη 15 Μαΐου 2024