ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ

Τηλ. 210 72 77 668, e-mail: linglab@phil.uoa.gr
Φ.Ε.Κ. 175/14-12-1990 Π.Δ. 456/90

Διευθυντής

Γιώργος Μαρκόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής Υπολογιστικής Γλωσσολογίας, gmarkop@phil.uoa.gr

Υπεύθυνη οργάνωσης εργαστηρίου

Αθηνά Κοντοσταυλάκη, ΕΤΕΠ, akonto@phil.uoa.gr,

Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του Εργαστηρίου Φωνητικής & Υπολογιστικής Γλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής (ΕΚΠΑ).
Το Εργαστήριο εξυπηρετεί εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες σε ευρύ φάσμα επιμέρους γνωστικών αντικειμένων της Φωνητικής και της Υπολογιστικής Γλωσσολογίας όπως:

• Παραγωγή και αντίληψη ομιλίας
  • Φωνητική και Φωνολογία διαλέκτων και ιδιωμάτων της Νέας Ελληνικής
  • Εκμάθηση φωνηέντων, συμφώνων, επιτονισμού σε μια δεύτερη/ξένη γλώσσα
  • Στατιστική επεξεργασία φυσικής γλώσσας
  • Τεχνικές μηχανικής μάθησης για εξόρυξη κειμενικών δεδομένων και ανάκτηση πληροφορίας
  • Γλωσσική εκμάθηση μέσω υπολογιστή

Ερευνητικά Σεμινάρια - Εκδηλώσεις

Ο Τομέας Γλωσσολογίας διοργανώνει ερευνητικά σεμινάρια (e-Σεμινάρια και δια ζώσης σεμινάρια) για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές αλλά και το ευρύ κοινό.
Τα e-σεμινάρια διεξάγονται διαδικτυακά μέσω Webex Τετάρτες στις 18.30. Ο σύνδεσμος της κάθε ομιλίας καθώς και η περίληψη θα αναρτώνται μία βδομάδα πριν την ομιλία.
Τα δια ζώσης σεμινάρια φιλοξενούνται Πέμπτες στις 12.00 στο Εργαστήριο Φωνητικής & Υπολογιστικής Γλωσσολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, αίθουσα 622.

Πληροφορίες για τα e-Σεμινάρια

Πληροφορίες για τα δια ζώσης σεμινάρια