ΛΑΪΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α. ΜΕΓΑΣ

Παρουσίαση υποδομών διδασκαλίας και έρευνας των ΠΜΣ

Παρουσίαση του ΠΜΣ Λαϊκός Πολιτισμός και Λογοτεχνία

Σας ενημερώνουμε ότι το ΠΜΣ «Λαϊκός Πολιτισμός και Λογοτεχνία-Γεώργιος Α. Μέγας» θα δεχτεί φοιτητές-φοιτήτριες στη διάρκεια του χειμερινού εξαμήνου 2023-2024. Ακολουθούν η προκήρυξη του διαγωνισμού, η πρόσκληση υποβολής αιτήσεων και η ενδεικτική εξεταστέα ύλη. Η φοίτηση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι δωρεάν.

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «Λαϊκός Πολιτισμός και Λογοτεχνία-Γεώργιος Α. Μέγας» του Τμήματος Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποβλέπει στη δημιουργία επιστημόνων, που θα παράγουν νέα γνώση στην επιστήμη της λαογραφίας και των συναρμογών της με την επιστήμη της φιλολογίας, καθώς και στην εκπαίδευση νέων ερευνητών, οι οποίοι θα μπορούν να παράγουν και να επεξεργάζονται αυτήν τη γνώση στην ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητα στην Ελλάδα και διεθνώς.

Το Π.Μ.Σ. εκπορεύεται μέσα από την επιστημονική παράδοση του Τμήματος Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το οποίο ιστορικά αποτέλεσε την πρώτη κοιτίδα θεραπείας της Λαογραφίας στη χώρα και καλλιέργησε την ερευνητική σύγκλιση των πεδίων της Λαογραφίας και της Φιλολογίας. Αποτελεί ένα εστιασμένο πρόγραμμα σπουδών διετούς διάρκειας, με έμφαση στις θεωρητικές προσεγγίσεις και αναλυτικές μεθόδους της λαογραφικής επιστήμης διεθνώς αλλά και επιμονή στα μικροδεδομένα της επιτόπιας έρευνας, με ιδιαίτερη προσοχή στις πλουραλιστικές διαστάσεις της λαογραφίας, τις συγκλίσεις της με τη φιλολογία στη μελέτη των σχέσεων λόγιας και λαϊκής σκέψης και λογοτεχνίας, καθώς και την κοινωνική και παιδαγωγική διάστασή της. Ο δημόσιος και δωρεάν χαρακτήρας του Προγράμματος ενθαρρύνει τη διάσταση  της κοινωνικής προσφοράς σε αντιδιαστολή με την τάση ενίσχυσης και στον χώρο της εκπαίδευσης των νόμων της αγοράς.

ΦΕΚ ΙΔΡΥΣΗΣ - ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ - ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ (ΣΕ) 2022-2023

Καθηγητής Αντώνιος Παναγιώτου, Αναπληρωτής Καθηγητής Διονύσιος Καλαμάκης, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μαριάνθη Καπλάνογλου (διευθύντρια), Επίκουρη Καθηγήτρια Βασιλική Χρυσανθοπούλου, Επίκουρος Καθηγητής Γεώργιος Κούζας.

Εξεταστική επιτροπή ΠΜΣ: Μαριάνθη Καπλάνογλου, Βασιλική Χρυσανθοπούλου και Γεώργιος Κούζας

Πληροφορίες
Βιβή Σαϊτάνη - Τομέας Βυζαντινής Φιλολογίας και Λαογραφίας, Γραφείο 705. Τηλέφωνο: 2107277726, e-mail: svivi@phil.uoa.gr

Δήλωση πολιτικής ποιότητας

Το Τμήμα Φιλολογίας  δεσμεύεται για την εφαρμογή της πολιτικής ποιότητας, και στο ΠΜΣ «Λαϊκός Πολιτισμός και Λογοτεχνία - Γεώργιος Α. Μέγας»  το οποίο προσφέρει και θα προσφέρει στο μέλλον, υλοποιώντας τις προβλεπόμενες από το ΕΣΔΠ του Ιδρύματος διαδικασίες ποιότητας, με τελικό σκοπό τη διαρκή βελτίωσή του.

Πολιτική Ποιότητας της ακαδημαϊκής μονάδας για την ανάπτυξη και βελτίωση των ΠΜΣ του Τμήματος Φιλολογίας

Διαχείριση παραπόνων και ενστάσεων φοιτητών

Ακαδημαïκός σύμβουλος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ