ΔΙΪΔΡΥΜΑΤΙΚΟ ΠΜΣ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ

Το Δ.Π.Μ.Σ. «Αρχαία Ελληνική Γραφή: Φορείς και περιεχόμενο» των Τμημάτων Ελληνικής Φιλολογίας του Δ.Π.Θ. και Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. εντάσσεται στον στρατηγικό́ σχεδιασμό́ του Δ.Π.Θ. και του Ε.Κ.Π.Α., διέπεται από́ επιστημονική́ συνοχή́ και αποσκοπεί́ τόσο στην προαγωγή́ της φιλολογικής και ιστορικής παιδείας των μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών όσο και στην ανάπτυξη ειδικής επιστημονικής ερευνάς. Συγκεκριμένα, το Πρόγραμμα αποβλέπει: στο πλαίσιο του Β´ κύκλου σπουδών, πρώτον, στη διεύρυνση των γνώσεων των μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών και τη μεγαλύτερη εξειδίκευση τους στις βασικές και τις επιμέρους ειδικεύσεις της φιλολογικής και ιστορικής επιστήμης, δεύτερον, στην προπαρασκευή τους για τη συγγραφή διδακτορικής διατριβής. Μέσω του Προγράμματος επιδιώκεται εξάλλου η ενίσχυση των Παπυρολογικών, Παλαιογραφικών και Επιγραφικών Σπουδών με έμφαση στα λογοτεχνικά κείμενα, καθώς και η κάλυψη των αναγκών σε εξειδικευμένους επιστήμονες στο δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Εξωτερικό.