ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ

Θεοδώρα Αντωνοπούλου - Διευθύντρια

antono@phil.uoa.gr, 210 727 7732
Φιλοσοφική Σχολή, Κυψέλη 704 , Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα
Ώρες συνεργασίας με φοιτητές: Έπειτα από επικοινωνία μέσω e-mail

Βιογραφικό και Δημοσιεύσεις
Προσωπική ιστοσελίδα: UoAScholar, GoogleScholar, AcademiaResearchGate
Εικόνες δημοσιευμάτων (ενδεικτικές)

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα: Βυζαντινή φιλολογία: Λόγια παράδοση με έμφαση στη ρητορική, ομιλητική, υμνογραφία, αγιολογία, κοσμική ποίηση και γραμματικά κείμενα. Βυζαντινή πολιτισμική ιστορία. Παλαιογραφία και εκδοτική των κειμένων. Κριτικές εκδόσεις βυζαντινών κειμένων. Η κλασική παράδοση στο Βυζάντιο.

Κική Παπαδοπούλου - ΕΤΕΠ εργαστηρίου

kpapadop@phil.uoa.gr, 210 727 7660 Lab & 210 727 7736 Lib
Φιλοσοφική Σχολή, Εργαστήριο Πληροφορικής, Παραπλεύρως Κυψέλης 802, Αίθουσα 1, 8ος όροφος, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, 157 72, Αθήνα
Ώρες συνεργασίας με φοιτητές: Τετάρτη 12.00-13.30 & Πέμπτη 10.30-12.00

Βιογραφικό και Δημοσιεύσεις
Προσωπική ιστοσελίδα

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα: Επιστήμες της Πληροφόρησης, Βιβλιοθηκονομία, Αρχειονομία, Μουσειολογία, Πληροφοριακή Παιδεία, Ψηφιακές Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Ψηφιακά εργαλεία, Ηθική στα πληροφοριακά συστήματα, Όρια μεταξύ ανθρώπου και τεχνολογίας, Μέθοδοι Διδασκαλίας, Νεοελληνική Φιλολογία, Θεωρία της Λογοτεχνίας και Συγκριτική Φιλολογία.