ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ Κ. HELEN LOVATT (PROFESSOR OF CLASSICS, UNIVERSITY OF NOTTINGHAM)

Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τρίτη21 Νοεμβρίου 2023, ώρα 13.00,

θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο των «Επιστημονικών Συναντήσεων»

που οργανώνει ο Τομέας Κλασικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. και το ΠΜΣ Κλασικής Φιλολογίας «Δέξιππος»

η ομιλία τηςκ.

HelenLovatt

(Professor of Classics, University of Nottingham)

με θέμα:

«Achilles, Aeneas, and the Roman poetics of grief ».

Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα 209 του κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Διευθυντής του Τομέα Κλασικής Φιλολογίας

Aμφιλόχιος Παπαθωμάς

Συντονιστές

Αικατερίνη Κορολή, Βάιος Βαϊόπουλος

katkoroli[at]phil.uoa[dot]gr , vaiosvaiop[at]phil.uoa[dot]gr

Helen Lovatt

(University of Nottingham, Professor of Classics, Faculty of Arts)

Abstract:Achilles, Aeneas, and the Roman poetics of grief

Interpreters of the Aeneid have tended to see loss and the resulting emotions as ‘the cost of power’. My current project, The Power of Sadness in Virgil’s Aeneid, aims to produce a more nuanced account of the effects of grief on narrative and action in the Aeneid. The relationship between grief and power is complex: experience of loss can lead to anger and drive for change, or to inertia and inability to act, to isolation and withdrawal, or to greater social connectedness and compassion. The centrality of the Aeneid in post-Augustan Roman self-fashioning makes it an excellent text for thinking about Roman understandings of grief behaviour, resilience and even post-traumatic growth. This paper focuses on the central figure of Aeneas, and his grief-driven behaviours: it compares the portrayal of his grief to that of the Iliadic Achilles, following the death of Patroclus, as a key part of the epic tradition, and to that of Cicero, following the death of Tullia, as a rich and influential example from Roman history.