Αρχική » Προβολή εκδήλωσης από πρώτη σελίδα

Προβολή εκδήλωσης από πρώτη σελίδα

24.11.2017

Ομιλία του Professor Edward Harris (Durham University / The University of Edinburgh) με θέμα: ‘Pollution and Purification in Athenian Law and in Attic Tragedy: Parallels of Divergences?

Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017, στις 12.00, στην αίθουσα 433 της Φιλοσοφικής Σχολής

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017, ώρα 12.00,

στην αίθουσα 433 της Φιλοσοφικής Σχολής

θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο των «Επιστημονικών Συναντήσεων»

του Τομέα Κλασικής Φιλολογίας η ομιλία

του Professor Edward M. Harris

Durham University / The University of Edinburgh

με θέμα:

Pollution and Purification in Athenian Law and in Attic Tragedy: Parallels or Divergences?

Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί στα νέα ελληνικά.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Η διευθύντρια του Τομέα Κλασικής Φιλολογίας

Μαίρη Ι. Γιόση

Συντονίστριες

Κατερίνα Καρβούνη kcarvounis@phil.uoa.gr 210-7277613

Σοφία Παπαϊωάννου spapaioan@phil.uoa.gr 210-7277380

POLLUTION AND PURIFICATION IN ATHENIAN LAW AND IN ATTIC TRAGEDY:

PARALLELS OR DIVERGENCES?

EDWARD M. HARRIS

ABSTRACT

In the Odyssey Orestes kills Aegisthus in revenge for the death of his father Agamemnon. The murder does not create any pollution, and Orestes is held up as a positive moral example for Telemachus. In the Eumenides of Aeschylus, Orestes kills both his mother Clytemnestra and Aegisthus and is pursued by the Erinyes, who consider him polluted and believe that he deserves punishment even though Apollo claims that he has purified him. Orestes is also considered polluted in several plays of Euripides. What is the reason for the different treatment? This paper will explore the portrayal of pollution for homicide in Attic tragedy and draw on my recent essay published in C. Ando and G. Rüpke, eds., Public and Private in Ancient Mediterranean Law and Religion (Berlin, Munich, Boston 2015). It will also question the view of Meinel that Attic tragedy attempts to make pollution problematic and examine the relationship between law, religion, and tragedy.